از مکمل های غذایی استفاده کنیم یا نه؟

کافیست تا با جست و جویی کوتاه درباره تغذیه سالم در فضای اینترنت با انواع نقل قول‌های عجیب و غریب، ایده‌های مختلف از انواع رژیم‌های غذایی و دستورالعمل‌های گمراه کننده از متخصصان، پزشکان و دانشمندان رو به رو شویم و درنهایت راجع به اینکه کدام یکی از آن‌ها درست می‌گویند و کدام یکی اشتباه می‌کنند، سردرگم و گیج می‌شویم.

با توجه به گستردگی زیاد منابع در فضای مجازی و رشد روزافزون تعداد کاربران اینترنت، یافتن اینکه انجام چه کاری در حقیقت برای سلامتی‌مان مفید است، به کاری بسیار دشوار تبدیل شده است. همه ما بارها از زبان متخصصان و پزشکان شنیده‌ یا خوانده‌ایم که باید هر روز از ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی استفاده کنیم؛  اما چرا باید از مکمل‌ها استفاده کنیم؟ آیا استفاده از آن‌ها واقعاً برای حفظ سلامتی ضروری است؟

8 دلیل مهم برای استفاده از مکمل‌های غذایی:

برای تشخیص رژیم غذایی سالم، باید نسبت ریز مغذی‌ها (ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی ضروری) به درشت مغذی‌ها (کربوهیدرات‌ها ، پروتئین و چربی) را در آن بررسی نماییم، هر چقدر این نسبت بیشتر باشد نشان دهنده سلامتی و سودمندی بیشتر آن رژیم غذایی است.

متاسفانه در رژیم‌های غذایی معمول که مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها به میزان کافی مصرف نمی‌شوند، نسبت ریز مغذی‌ها به درشت مغذی‌ها پایین تر از حد مطلوب قرار گرفته و مواد مغذی به میزان کافی در اختیار بدن قرار نمی‌گیرند. این کمبود مواد مغذی در طولانی مدت منجر به بروز مشکلات جدی در سلامتی فرد می‌شود.

بدون تغذیه سالم، نمی توان از سلامتی مراقبت کرد و بدون مکمل‌ها نیز، نمی توان به تغذیه سالم دست پیدا کرد. در ادامه 8 دلیل اساسی را شرح خواهیم داد که ضرورت استفاده از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها را اثبات کرده و به شما در دستیابی به رژیم غذایی سالم کمک می‌نمایند.

مکمل های غذایی و مواد مغذی

 

 1. فقر خاک از مواد مغذی:

خاک حاصل‌خیز یکی از عناصر بسیار مهم کشاورزی برای رشد مغذی گیاهان می‌باشد. امروزه به دلیل تجاری شدن کشاورزی و استفاده زیاد از انواع کودهای شیمیایی، میزان مواد مغذی حیاتی موجود در خاک به اندازه چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

خاکی که عاری از مواد مغذی و معدنی گشته، با تاثیر بر زندگی گیاهان باعث می‌شود که ارزش غذایی میوه‌ها و سبزیجات به طور کلی پایین بیاید.

بررسی ها نشان داده اند که ارزش غذایی مواد غذایی که امروزه مصرف می‌کنیم نسبت به مواد غذایی که در سال  1970 مصرف می‌شده، به میزان قابل ملاحظه‌ای کمتر شده است.

بعید است که بتوانیم تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذا دریافت کنیم. یک مکمل با فرمولاسیونی غنی از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند ما را در مقابل کمبود مواد مغذی بیمه کند و سلامتی ما را در سنین بالا تضمین کند.

فقر خاک از مواد مغذی

 1. فقر آب از مواد مغذی:

از دیرباز تاکنون انسان‌ها برای دسترسی به منابع غنی از مواد مغذی تلاش می‌کرد‌ند. روش‌های مدرن تصفیه آب، به علاوه استفاده بیش از حد از فیلترها، باعث شده‌اند تا حتی آب هم از این مواد معدنی خالی شده باشد. در دنیای امروز ما منابع کلیدی را از دست می دهیم زیرا به فیلترینگ بیش از حد معتقدیم.

سازمان بهداشت جهانی در سال 2005 فاش کرد که بسیاری از مواد معدنی مهم مانند منیزیم از آب مصرفی خارج می‌شوند. برای جبران مواد مغذی خارج شده از آب باید از محصولاتی همچون مکمل های غذایی استفاده نماییم تا مواد معدنی مورد نیاز را به بدن مان برسانیم.

فقر آب از مواد معدنی

 1. پاک نمودن بدن از انواع سموم:

مواد شیمیایی موجود در آب مصرفی، آلودگی هوا، آلودگی خاک که به دلیل استفاده بی رویه از آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و علف‌کش‌ها ایجاد شده، همگی با تاثیرگذاشتن بر میکروارگانیسم‌های طبیعی، ارزش غذایی محصول کشت شده را کاهش می‌دهند؛ از این جهت نیاز ما به ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها افزایش پیدا کرده است، چراکه بدن ما باید با سموم موجود در محصولات گیاهی مبارزه کند و همچنین کمبود مواد مغذی در گیاهان را جبران نماید.

از آنجا که غذاهایی که مصرف می‌نماییم دارای مقادیر بالایی از مواد مغذی نیستند برای سم زدایی بدن ناچار به استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌ها هستیم.

پاک نمودن بدن از انواع سموم

 1. دستکاری ژنتیکی:

امروزه با افزایش جمعیت و مدرنیزه شدن فرایند کشت گیاهان، اغلب کشاورزان در تلاش اند تا محصولی را تولید کنند که علاوه بر جذاب‌تر بودن برای خریداران، با سرعت بیشتری نیز رشد کند.

آن‌ها برای تغییر رنگ، وزن یا حتی ماندگاری بیشتر محصولات، به دستکاری ژنتیکی اقدام می‌نمایند. این محصولات دستکاری شده نسبت به همتایان بدون تغییر خود دارای ویتامین و مواد معدنی به مراتب کمتری هستند.

به طور مثال پرتقالی که ما به شکل یک میوه آبدار و خوشمزه میبینیم، چیزی جز ترکیبی از آب، شکر و احتمالاً سلولز غیرقابل هضم نیست.

هرچه بیشتر در طبیعت و شیوه رشد گیاهان دست ببریم، ارزش غذایی آن‌ها به میزان بیشتری، کاهش می‌یابد.

مکمل های غذایی با جبران کمبود مواد مغذی در میوه‌ها و سبزیجات به حفظ سلامتی ما و فرزندان‌مان کمک می‌کنند.

دستکاری ژنتیکی

 1. میوه‌ها و سبزیجات برای رسیدن به دست ما مسیر دور و درازی را می‌پیمایند:

اغلب میوه‌ها و سبزیجاتی که از فروشگاه‌ها خریداری می‌کنیم، راه‌های دور و درازی را برای رسیدن به آنجا طی کرده‌اند؛ گاهی اوقات، هفته‌ها و یا شاید ماه‌ها قبل از خرید شما، برداشت می‌شوند.

این محصولات پس از برداشت، مسیر درازی را می‌پیمایند، بسته بندی می‌شوند و حتی ممکن است مدتی را در انبار‌های مخصوص بگذرانند تا در نهایت به دست ما برسند.

از زمانی که این محصولات برداشت می‌شوند، سطح مواد مغذی آن‌ها شروع به کم شدن می‌کند و در واقع زمانی که شما شروع به مصرف این محصولات می‌کنید چیزی از مواد مغذی در آن‌ها باقی نمانده است.

اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید ملزم به استفاده از مکمل و مواد غذایی کمکی‌ای هستید که این کمبود مواد مغذی را جبران نمایید.

تازه نبودن محصولات

 1. غذای بی ارزش:

متاسفانه اغلب غذایی که ما می‌خوریم به زحمت مغذی نامیده می‌شوند؛ میوه‌ها و سبزیجاتی که مصرف می‌کنیم اکثراً ارگانیک و تازه نیستند، گوشت قرمز و مرغی که می‌خوریم سرشار از هورمون‌های رشد شده‌اند، لبنیاتی که مصرف می‌کنیم از دامی به دست می‌آید که با هورمون رشد و مواد شیمیایی تغذیه شده‌اند.

حتی غذاهای خانگی هم اغلب حاوی مقادیر بالایی از نمک و چربی هستند، چه رسد به غذاهای غیر خانگی و فست فود که مصرف‌شان در خانواده‌های ایرانی به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است.

از طرفی روش‌های مدرن آماده کردن غذا مانند جوشاندن، فریز کردن، خشک کردن، پختن، گرم کردن در مایکروویو و سرخ کردن همگی می‌توانند مواد مغذی را از غذا حذف کنند این در حالی ست که ما حتی متوجه این اتفاق هم نمی‌شویم. مصرف مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها می‌تواند این شکاف تغذیه‌ای را پر نماید.

ارزش غذایی پایین خوردنی ها

 1. پایین بودن میزان جذب مواد مغذی در بدن:

زندگی شلوغی که امروزه همه ما درگیر آن هستیم اغلب منجر به شکل‌گیری عادات نامطلوبی در ما می‌شود. اگر از صرف وعده‌های اصلی غذای‌تان چشم‌پوشی می‌کنید و یا با عجله غذا می‌خورید، مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، سیگار می‌کشید، در یک شهر آلوده زندگی می‌کنید، باردار هستید، قبل از دوره قاعدگی هستید، قرص مصرف می‌کنید یا فقط در یک قسمت استرس زا از زندگی هستید، نیازهای تغذیه ای شما می‌تواند بسیار افزایش یابد.

همه این موارد در کنار هم باعث وارد شدن آسیب‌هایی جدی به فرآیند هضم غذا در بدن می‌شوند، این آسیب‌ها در نهایت سبب می‌شوند که بدن ما توانایی جذب مواد مغذی از غذا را تا حد بالایی از دست بدهد.

همچنین، تولید آنزیم‌های گوارشی، که باعث تجزیه غذا می‌شوند و مواد مغذی را جذب می‌کنند، با افزایش سن به طور طبیعی کاهش می‌یابند. مکمل‌ها می‌توانند به جبران مواد مغذی از دست رفته در طول هضم و جذب غذا کمک کنند.

کاهش میزان جذب مواد مغذی در بدن

 1. ورزش و فعالیت بدنی نیاز به مواد مغذی در بدن را افزایش می‌دهد:

بدنسازان، ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی بالایی دارند نسبت به افراد با فعالیت بدنی کمتر به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارند. در حین ورزش یا در زمان انجام فعالیت، بدن از انرژی و مواد مغذی (ویتامین‌ها و مواد معدنی) ذخیره شده در بدن استفاده می‌کند.

برای تأمین انرژی، حفظ بافت عضلات و بهبودی بعد از تمرین، لازم است این مواد مغذی را به موقع در دسترس سلول‌های بدن قرار دهید.

به همین دلیل رژیم غذایی یک ورزشکار حاوی بخش عمده‌ای از پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ است. مصرف مکمل‌های غذایی یک راه آسان و سریع برای اطمینان از دریافت همه آن ریز مغذی‌های ضروری است.

8. ورزش و فعالیت بدنی نیاز به مواد مغذی در بدن را افزایش می‌دهد

جمع بندی:

حتی داشتن یک رژیم غذایی ایده آل، پر از سبزیجات سالم و متنوع هم کار زیادی برای حفظ سلامتی ما نمی‌کند. با توجه به شرایطی که در آن زندگی می‌کنیم اغلب دچار کمبود مواد مغذی هستیم و لازم است این کمبود را به شیوه‌ای مناسب جبران نماییم.

وقتی ترکیبی از انتخاب‌های غذایی ضعیف، محصولات فرآوری شده و شیوه‌های ضعیف کشاورزی را در نظر بگیرید، رژیم غذایی که ما به طور معمول از آن استفاده می‌کنیم، تقریباً زیر حد استاندارد است.

بسیاری از افراد (از جمله افراد مسن، گیاه‌خواران، افرادی که الکل مصرف می‌کنند و افرادی که دارای مشکل در سیستم گوارش‌شان هستند) به اندازه کافی ویتامین دریافت نمی‌کنند.

برای جبران کمبود مواد مغذی در بدن می‌توانیم با مصرف مکمل‌هایی قوی و سرشار از خاصیت گامی اساسی در جهت حفظ سلامتی برداریم.

اگر متقاعد نشده‌اید که مصرف مکمل‌ها امروزه نیاز ضروری شما و فرزندان‌تان است با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه نوشته
0