درمان کم خونی با محصولات فوراور

دسته بندی :دسته‌بندی نشده ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ملوتامین 574

امروزه کم خونی از مشکلات بسیار رایج ایست که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، بیشتر افراد به دلیل کمبود آهن و ویتامین ب 12 به کم خونی دچار می‌شوند.

جای نگران کننده اینجا است که با وجود رایج بودن این بیماری، بسیاری به آن اهمیت نمی‌دهند، افراد تنها از چند نشانه این بیماری آگاه اند و حتی زمانی که متوجه می‌شوند کم خون هستند نیز برای درمان دست به هیچ اقدامی نمی زنند.

فارغ از اینکه کم خونی پشت پرده بسیاری از مشکلات سلامتی جسمی و حتی روحی است و می تواند برای فرد آسیب های بسیاری را با خود به همراه داشته باشد.

اگر شما نیز به کم خونی مبتلا هستید بهتر است هر چه سریع تر برای درمان راه حلی مناسب را پیدا نمایید. در این مطلب قصد داریم با پرداختن به مشکل کم خونی در شناسایی، پیشگیری و درمان این بیماری به شما کمک کنیم.

آنمی چیست؟

کم خونی یا آنمی وضعیتی است که در آن میزان هموگلوبین یا آهن خون بسیار پایین تر از حد طبیعی است.

کم خونی بیماری رایجی است که افراد بسیاری به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. کم خونی در حقیقت وضعیتی از بدن است که در آن تعداد گلبول های قرمز خون به پایین تر از حالت نرمال می‌رسد.

چون این گلبول های قرمز مسئول حمل و نقل اکسیژن در بدن هستند کمبود آن ها بر عملکرد کل بدن و بافت ها تاثیر گذار است.

کم خونی، علاوه بر کمبود گلبول قرمز میتواند از کمبود هموگلوبین نیز ناشی شود، در این حالت قدرت حمل اکسیژن گلبول های قرمز خون کاهش پیدا کرده و بدن دچار کم خونی می‌شود.

اشکال بسیاری از کم خونی وجود دارد و هر کدام با علت خاصی اتفاق می‌افتند، همچنین علائم و نشانه های بسیار و گیج کننده ای دارد به طوری که افراد بسیاری هستند که بدون اینکه اطلاعی داشته باشند به کم خونی مبتلا شده اند.

در این مطلب قصد داریم تا به به علل کم خونی و روش های درمان آن بپردازیم. همچنین راجع به درمان کم خونی با محصولات فوراور نیز صحبت می‌کنیم، بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.

هموگلوبین چیست؟

 هموگلوبین یک پروتئین غنی شده از آهن است که باعث رنگ قرمز خون می شود. همچنین مسئول انتقال اکسیژن به بافت های بدن می‌باشد، با عفونت ها مبارزه میکند و از بروز خونریزی جلوگیری می‌نماید.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از 25 درصد افراد به کم خونی مبتلا هستند یعنی از هر چهار نفر یک فرد با این مشکل دست به گریبان است که آمار بسیار وحشتناکی است.

کم خونی یا همان آنمی در کودکان در حال رشد و خانم ها به میزان بیشتری مشاهده شده است. در صورت بروز این بیماری بدن با مشکلات زیادی رو به رو شده و باید برای رفع آن ها هر چه سریع تر اقدام نمود.

علت کم خونی چیست؟

ممکن است بیماری کم خونی به دلایل مختلفی در افراد بروز کند، اما رایج ترین آن ها کمبود هموگلوبین در بدن است که یا علل تغذیه ای داشته، یا بدن توانایی تولید میزان کافی از از آن را از دست داده و یا بدن دچار مشکل تخریب هموگلوبین‌ها شده است.

در ادامه دلایلی را که ممکن است باعث بروز این بیماری شود را شرح خواهیم داد:

انواع کم خونی:

1. کمبود آهن بدن:

کم خونی ناشی از کمبود آهن بدن

شایع ترین نوع کم خونی، کم خونی ناشی از فقر آهن می‌باشد، کمبود آهن در بدن سلامتی گلبول‌های قرمز را به خطر انداخته، اکسیژن رسانی به بافت های بدن را با مشکل رو به رو می‌کند.

مغز استخوان برای تولید هموگلوبین به آهن نیاز دارد. بدون آهن کافی، بدن امکان تولید هموگلوبین کافی برای گلبول‌های قرمز را نخواهد داشت.

علت های مختلفی از جمله خون ریزی، رژیم های غذایی نامناسب و یا عدم توانایی بدن در جذب آهن باعث بروز نارسایی کمبود آهن و در نتیجه کم خونی در بدن می‌شوند.

2. خونریزی:

کم خونی ناشی از خون ریزی

 کم خونی ناشی از خونریزی به این معناست که از دست دادن گلبول های قرمز بسیار سریع تر از تولید گلبول های قرمز جدید اتفاق می‌افتد. در زمان خون ریزی فشار خون کاهش پیدا کرده، چهره رنگ پریده به نظر میاید و احتملاً فرد دچار سرگیجه هم می‌شود.

معمولا افراد خونریزی را بر اثر بیماری های گوارشی مثل زخم معده یا زخم روده کوچک، گاستریت، سرطان روده بزرگ، دوران قائدگی، استفاده منظم از برخی از داروهای ضد درد به ویژه آسپرین تجربه می کنند و میزان زیادی از خون خود را از دست می‌دهند و دچار کم خونی حتی از نوع شدید می‌شوند.

3. کمبود ویتامین:

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

برای تولید گلبول قرمز و هموگلوبین در بدن آهن به تنهایی کاری را از پیش نمی‌برد، بدن برای تولید آن ها به فولات و ویتامین ب12 نیز نیاز دارد.

با اینکه این ویتامین‌ها در بسیاری از محصولات حیوانی وجود دارند اما اگر  به میزان کافی غذاهای حاوی ویتامین ب 12 و فولات را مصرف نکنید و یا اگر مشکلی در جذب یا پردازش این ویتامین‌ها داشته باشید در نهایت با کاهش تولید سلول های قرمز خون به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین مبتلا می‌شوید.

4. بیماری های مزمن:

کم خونی ناشی از بیماری های مزمن

 کم خونی ناشی از بیماری های خاص مانند سرطان، ایدز، آرتریت روماتوئید، بیماری‌های کلیوی، بیماری کرون و سایر بیماری های التهابی حاد می‌توانند با تاثیر بر فرآیند تولید گلبول های قرمز باعث بروز کم خونی در بدن می‌شوند، این نوع از کم خونی با نام کم خونی بیماری‌های مزمن نیز شناخته می‌شود.

5. آپلاستیک:

کم خونی در اثر بیماری آپلاستیک

کم خونی آپلاستیک نوعی نارسایی مغز استخوان است و می تواند در هر سنی رخ دهد. این کم خونی تهدید کننده زندگی، زمانی رخ می دهد که بدن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز خون را تولید نکند.

از عوامل بروز دهنده کم خونی آپلاستیک میتوان به انواع بیماری ها مانند لوسمی و میلوفیبروز، عفونت، داروهای خاص، بیماری های خودایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی اشاره کرد.

6.   تالاسمی:

کم خونی در اثر تالاسمی

است تالاسمی یک اختلال خونی ژنتیکی است که که باعث می شود میزان هموگلوبین بدن پایین تر از حالت نرمال قرار بگیرد. در بیمار تالاسمی بدن فرد به اندازه کافی سلول های قرمز را تولید نمی‌کند و در نهایت سبب کم خونی فرد می‌شود.

7. آنمی همولیتیک:

کم خونی همولیتیک یک اختلال است که در آن گلبول های قرمز عمر بسیار کوتاه تری داشته باشند و زودتر از حالت طبیعی از بین می روند. گلبول های قرمز اکسیژن را به تمام قسمت های بدن خود حمل می کنند.

در این بیماری تعداد گلبول های قرمز خون به مرور کاهش پیدا کرده و فرد را دچار کم خونی می‌کند.

8. سلول های داسی شکل:

کم خونی داسی شکل

کم خونی داسی شکل یکی از گروهی از اختلالات است که به عنوان بیماری سلول‌های داسی شکل شناخته می‌شود.

این بیماری به دلیل شکل معیوب هموگلوبین ایجاد می شود و گلبول های قرمز خون را مجبور می کند شکل غیر طبیعی هلالی (داس) به خود بگیرند.

این سلول‌های داسی شکل می توانند به یکدیگر بچسبند و جلوی جریان خون را نیز بگیرند، همچنین با مرگ زودتر از موعد سبب بروز کم خونی شدیدی در فرد مبتلا می‌شوند.  

شایع ترین علائم کم خونی:

شایع ترین علائم کم خونی

حالا شما دلایل مختلفی که موجب ایجاد کم خونی شوند را می دانید اما آیا الان کم خونی دارید؟ یا اینکه اگر دچار کم خونی شوید چه علایمی دارد و شما چگونه باید بفهمید؟ در ادام قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم.

بیشتر افراد کم خونی جزیی را تجربه می‌کنند و اغلب اوقات به آن توجهی نشان نمی‌دهند. برای همین است که ما پیشنهاد می کنیم حداقل برای پیشگیری و جلوگیری از همین موارد جزئی دست به اقدام شوید.

شدت و میزان علائم کم خونی بستگی به نوع و شدت بروز آن در فرد دارد. ممکن است فردی به مرور زمان دچار کم خونی شود که در این صورت علائم نیز به مرور زمان خود را نشان خواهند داد و فرد متوجه آن می شود.

اما ممکن است یکدفعه فرد دچار کم خونی شود، در این حالت علائم به سرعت خود را آشکار می‌کنند.

به صورت کلی کم خونی نشانه هایی مانند خستگی زیاد و بی مورد، ضعف، رنگ پریدگی، تنگی نفس، سرد ی دست و پا، سردرد، سرگیجه، درد در قفسه سینه، ریزش مو، ضربان قلب نامنظم، کاهش استقامت و دشواری در تمرکز را به همراه دارد. البته این ها تنها بخش کوچکی از علائم کم خونی هستند.

توجه داشته باشید که ممکن است این علائم به دلایل دیگری نیز در بدن به وجود بیایند.

درمان کم خونی:

درمان کم خونی با فوراور

همانطور که دیدیم بسیاری از انواع کم خونی در اثر انواع بیماری ها و یا به صورت ژنتیکی فرد را درگیر می‌کنند، درست است که برای کم خونی از این نوع کار زیادی نمیتوان انجام داد ولی بسیاری از به خاطر عواملی مثل کمبود ویتامین، کمبود آهن، تغذیه نا مطلوب به کم خونی مبتلا شده ایم. در ادامه راه حل هایی را برای پیشگیری و حتی درمان کم خونی به شما معرفی خواهیم کرد.

آهن

غذاهای غنی مثل انواع گوشت، حبوبات، غلات غنی شده، سبزیجات سیز و میوه های خشک شده با تامین آهن بدن به تولید هموگلوبین کمک کرده و بر روی رفع کم خونی موثر هستند.

همچنین برای تامین آهن و بسیاری از مواد مغذی دیگر بدن میتوان از مکمل‌های غذایی استفاده نمود. مکمل غذایی فوراور نیچرمین با کنار هم قرار دادن مواد مغذی بسیاری از جمله آهن و کلسیم و با تکنولوژی جذب بالای خود می‌تواند فقر آهن را در بدن از بین برده و به رفع و درمان کم خونی کمک بسیاری کند.

ویتامین ب12 و فولات

فولات ماده مغذی است که اسید فولیک مصنوعی آن را می توان در میوه‌ها، آب میوه‌ها، سبزیجات با برگ سبز تیره، نخود سبز، لوبیا قرمز، بادام زمینی و غلات غنی شده مانند نان، پاستا و برنج یافت ویتامین ب 12 نیز در گوشت، محصولات لبنی و غلات غنی شده به وفور یافت می‌شود.

متاسفانه طبق تحقیقات حدود سی درصد از افراد بزرگ سال از کمبود ویتامین ب 12 و در نتیجه کم خونی ناشی از آن رنج می‌برند.

مکمل ویتامین ب12 فوراور با قرار دادن اسیدفولیک و ویتامین ب12 در کنار هم به افراد زیادی کمک کرده و با رفع این کمبودها در بدن‌ آن ها، بر کم خونی خود فائق آمده و ضعف، خستگی و کمبود انرژی را برای همیشه از خودشان دور نموده اند.

ویتامین سی

این ویتامین در مرکبات، آب میوه، فلفل، کلم بروکلی، کوجه فرنگی، خربزه و توت فرنگی به وفور یافت می‌شود. همه این‌ها به جذب آهن در بدن نیز کمک می‌کنند.

ویتامین C. غذاهای غنی از ویتامین C شامل مرکبات و آب میوه ها، فلفل، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، خربزه و توت فرنگی است. اینها همچنین به افزایش جذب آهن کمک می کنند.

مکمل ویتامین سی با سبوس جو دوسر فوراور نه تنها با فراهم آوردن ویتامین سی مورد نیاز روزانه به رفع کم خونی کمک بسیاری می‌کند بلکه جذب آهن را در بدن بالا برده، با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند.

لطفاً نظرات و سوالات خود را در رابطه با این مطلب با ما در میان بگذارید.

ملوتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0